Pradžia
lt
en
Jonavos baseinas
Jonavos baseinas
Kartu su Ukraina!
Kartu su Ukraina!
COVID-19 Lietuvoje
COVID-19 Lietuvoje
Infrastruktūros plėtros įmokų skaičiuoklė
Infrastruktūros plėtros įmokų skaičiuoklė
Paslaugos
Paslaugos
Projektai
Projektai

Jonavos rajonas šiandien

Jonava – devintas pagal gyventojų skaičių Lietuvos miestas, esantis Kauno apskrityje, prie Neries, žemiau Šventosios žiočių, 30 km į šiaurės rytus nuo Kauno. 2021 m. Jonavos rajone gyveno 41,6 tūkst. gyventojų, iš jų – 26 tūkst. gyveno Jonavos mieste.

Jonavos rajono savivaldybę sudaro 9 seniūnijos: Jonavos miesto, Bukonių, Šveicarijos, Kulvos, Ruklos, Šilų, Upninkų, Užusalių ir Žeimių.

Jonavos apylinkės nuo seno buvo pamėgtos dvarininkų, tad lankantis rajone verta pamatyti išlikusius dvarus ir dvarų parkus. Tie patys dvarininkai čia kadaise įkūrė ir dažnai „lietuviškąja Europa“ vadinamus Šveicarijos, Londono, Paryžiaus, Venecijos kaimus.

Jonavos miesto įkūrėjais laikomi didikai Kosakovskiai. 1750 m. Marijonai Zabielaitei-Kosakovskienei Augustas III suteikė privilegiją „įkurti Jonavos miestelį, leisti jame turgus ir prekymečius, apgyvendinti laisvus įvairių religijų žmones, t.y. krikščionis, totorius, žydus…“. Toks pavadinimas miestui buvo suteiktas pagal mirusio Marijonos vyro Dominyko Kosakovskio tėvo Jono vardą.

Šiuo metu ypatingai didelis dėmesys teikiamas miesto infrastruktūros gerinimui: renovuojami namai, tvarkomos gatvės, tiesiami nauji dviračių takai, atnaujinamos miesto rekreacinės zonos, kuriamos poilsio ir pramogų erdvės. 

A. Reipos nuotr.

Laisvalaikis ir poilsis Jonavoje

Kalvos, slėniai, Neris, Varnutės upelis ir tvenkiniai – suformavo labai gražų Jonavos miesto kraštovaizdį.

Jonavos tvenkiniai, su dviračių ir pėsčiųjų takais, suoliukais ir vaikų žaidimų aikštelėmis - viena lankomiausių vietų.

Net du iš keturių Varnutės tvenkinių turi puikiai įrengtus paplūdimius.

Šalia tvenkinių yra Joninių slėnis - poilsio ir pramogų vieta, kur kasmet vyksta Joninės ir kitos gražiausios miesto šventės. O žiemą šis slėnis tampa slidinėjimo entuziastų traukos centru, nes čia veikia Jonavos slidinėjimo centras.

Jonavos miestą puošia Taurostos parkas ir miesto centre esantis parkas, vadinamas Ramybės skveru. Taurostos parkas atnaujintas 2019 m. Parke auga Lietuvai būdingi medžiai ir krūmai, iš gamtai draugiškų medžiagų įrengti pažintiniai takeliai, taip pat įrengti inkilai įvairioms paukščių ir šikšnosparnių rūšims, pažintiniai ir informaciniai stendai su augalų pavadinimais, aprašymais.

Miesto centre esantis Ramybės skveras vilioja naujausiomis vaikų žaidimų aikštelėmis, naujai įrengtais pasivaikščiojimo takais, suoliukais ir paminklais istorinėms krašto asmenybėms. Miesto centrą puošia net dvi aikštės, kuriose dėmesį patraukia fontanai.

Mėgstantys pasivaikščioti Jonavoje ras ne vieną įdomų maršrutą. Nors Jonavos senamiestis nedidelis, tačiau išlikęs jo fragmentas, nukels į tuos laikus, kai Jonava buvo vadinama žydišku miesteliu. Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios ir parapijos namų ansamblis primins Jonavos miestelio įkūrėjų ir puoselėtojų didikų Kosakovskių istoriją. Vienas vaizdingiausių maršrutų kviečia pasivaikščioti Neries pakrante, apžiūrint Jonavos tiltus.

Visus šiuos objektus sujungia dviračių ir pėsčiųjų takai.

Jonavoje nutiesta net 25 kilometrai dviračių takų.

Šie takai veda gražiausiomis miesto vietomis, tarp kurių ne tik parkai, aikštės, tvenkiniai, senamiestis, Neries pakrantė, bet ir vaikų žaidimų aikštelės, lauko treniruokliai, suoliukai, gultai, vandens stotelės. 

2019 m. atnaujintas dviračių takas link Achemos, prie Taurostos parko įrengti suoliukai bei gultai, kad būtų dar patogiau grožėtis parku ir šalia tekančia Nerimi.

Mėgstantys aktyvų poilsį Jonavos mieste ir rajone gali rinktis vandens pramogas „Wake“ parkuose (vandenlentes ir irklentes), pramogas nuotykių parke „Lokės pėda“, daugiau nei 2 kilometrų ilgio „Basakojų taką“, diskogolfą, baidares. O žiemą kviečiame išbandyti Jonavos slidinėjimo centrą. Taip pat galima rinktis poilsį ir pramogas kaimo turizmo sodybose. Jonaviečiai džiaugiasi, kad greitai prasidės Jonavos baseino statybos.

Jonavos rajone galima aplankyti ne vieną piliakalnį, įspūdingiausi – Lokenėlių ir Mažųjų Žinėnų. Taip pat verta aplankyti aukščiausią Jonavos rajono vietą, kurioje pastatytas paminklas Abraomui Kulviečiui, bei seniausio Jonavos rajono miestelio, Žeimių, bažnyčią bei dvarą. Beveik 400 metų skaičiuojanti Skarulių Šv. Onos bažnyčia – vienas iš gražiausių ir vertingiausių istorijos paminklų ne tik Jonavos rajone, bet ir visoje Lietuvoje. O rajono seniūnijose labai populiarios, kasmet tvarkomos ir atnaujinamos, prie vandens telkinių esančios poilsio vietos- Upninkų, Šveicarijos, Užusalių, Šilų, Bukonių, Žeimių vietovėse.

Verslas Jonavoje

Jonavos mieste yra du pramonės rajonai − šiaurinis ir rytinis, kuriuose, vykstant įmonių restruktūrizacijai arba kuriantis naujoms įmonėms, susidaro palankios sąlygos kapitalui investuoti.

Rajone sudarytos palankios sąlygos smulkiajam ir vidutiniam verslui plėtoti, teikiamos neprocentinės paskolos, siekiama pritraukti užsienio investuotojų. Palyginti su kitais respublikos regionais, Jonavoje nedidelės žemės sklypų, jų nuomos kainos, nemažai kvalifikuotos darbo jėgos.

Svarbiausia rajono įmonė – AB ,,Achema", didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse. „Achema" yra viena didžiausių Lietuvos eksportuotojų. Įmonėje dirba per 1400 darbuotojų, kurių vidutinis darbo užmokestis sudaro apie 1200 eurų.

Bendrovė „Baldai Jums" gamina korpusinius baldus iš beržo ir ąžuolo masyvo medienos.  Įmonė valdo visą gamybos procesą nuo rąstų įsigijimo iki baldų pagaminimo.  Beržo mediena  įsigyjama iš Lietuvos miškų urėdijų, o ąžuolo mediena perkama iš Ukrainos. Net  97 proc. pagamintos produkcijos eksportuojama į Anglijos, Švedijos, Danijos prestižinius mažmeninius tinklus.

Kitos įmonės, eksportuojančios savo produkciją: UAB ,,Lonas", UAB ,,Achempak", UAB ,,Agrochema", Jonavos miškų urėdija, UAB „FPI Baltic".

Rajone taip pat veikia pajėgios statybos, tarptautiniais gabenimais užsiimančios įmonės.

Švietimas Jonavoje

Jonavos rajono savivaldybės teritorijoje veikia 24 švietimo įstaigos: 15 bendrojo ugdymo mokyklų, 7 neformaliojo vaikų švietimo mokyklos (ikimokyklinės), 2 formalųjį švietimą papildančios ugdymo mokyklos (meno, sporto).

Švietimo pagalbą mokyklai, mokiniui ir šeimai teikia Jonavos rajono savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba ir Jonavos suaugusiųjų švietimo centro švietimo darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo filialas.

2019 m. rugsėjo 1 d. duomenimis,  savivaldybės ugdymo įstaigas lankė 6713 besimokančiųjų, iš jų – 5349 bendrojo ugdymo mokyklas, 1364 – ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

Jonavos vizija

Nuo 2019 m. Jonavos rajono savivaldybė turi labai aiškią viziją, koks Jonavos rajonas bus kuriamas ateityje. Tai – darnus sumanios pramonės, logistikos, inovacijų ir krašto apsaugos centras, puoselėjantis daugiakultūres tradicijas, išsiskiriantis išplėtota, palankia šeimai ir draugiška aplinkai infrastruktūra.

Tai kraštas, kuriame patogu gyventi, dirbti, leisti laisvalaikį ir auginti vaikus.