Pradžia
lt
en
Kartu su Ukraina!
COVID-19 Jonavoje
Infrastruktūros plėtros įmokų skaičiuoklė
Paslaugos
Projektai
DUK

KOVO 21-OJI – PASAULINĖ POEZIJOS DIENA

            2000 metais UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija) paskelbė kovo 21-ąją Pasauline poezijos diena. Pirmoji Poezijos diena paminėta Paryžiuje, kur yra UNESCO būstinė.

            Sakoma, kad poezija kilo iš liaudies šokių. Rimuoti žodžiai buvo dainuojami grojant muzikai, šokant. Tai taip pat buvo kaip ritualas, skirtas garbinti dievus.

            Seniausiais poetais yra laikomi Homeras, Heziodas, Pindaras. Jų poezija pasakoja apie dievus, dievų valdomus žmones. Manyta, kad poetas kuria „švento pamišimo" apimtas. Jį neva įkvepia mūzos – kūrybos įkvėpėjos. Tuomet poetas laikytas dievišku aiškiaregiu, pranašu.

            Apie poeziją įvairiais laikais kalbėta ir ginčytasi labai daug. Vieni manė, kad poeziją reikia kurti pagal griežtus reikalavimus, nustatytą rimavimą, ritmą ir pan., kiti teigė, kad poezijos varžyti negalima, ji turinti gimti iš poeto kančių, jo saviraiškos.

            Poezija išskirta į kelias rūšis: epinė (pasakojamoji, kaip Homero „Odisėja"), lyrinė, drama. Šiuo metu poezija rašoma ir eiliuojant, ir laisvomis eilėmis.

            Lietuvoje poezijos kūrimą ir domėjimąsi ja siekiama skatinti rengiant „Poezijos pavasarį", kt.  Jonavoje aktyviai veikia poezijos klubas „Šaltinis", rajono žmonėms dovanojantis daug išskirtinių švenčių, puikių eilių. Sveikiname šaltiniečius Pasaulinės poezijos dienos proga: tegul niekada Jums nepritrūksta įkvėpimo!